Az MIT Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának (CSAIL) kutatói figyelmeztetnek arra, hogy a modern technológiával a “Nagy Testvér” már nem csak a tévén keresztül figyel minket, hanem az okostelefonunk ártságosnak tűnő fényérzékelőjével is.
A környezeti fényérzékelők, amelyek a telefonokban találhatók, azért vannak jelen, hogy automatikusan beállítsák a kijelző fényerejét a környezeti fény alapján. Azonban a kutatók felfedezték, hogy ezeket az érzékelőket a hackerek kihasználhatják a kémkedésre, anélkül, hogy a kamera be lenne kapcsolva.
Az MIT kutatói szerint ezek az érzékelők nem igényelnek külön engedélyt az alkalmazások részéről, és képesek rögzíteni a kijelző előtt zajló eseményeket, beleértve a kézmozdulatokat is. A fényintenzitás változásait elemző algoritmus segítségével a hackerek a képernyő előtt történő mozgásokat és tevékenységeket rekonstruálhatják.
Az MIT-csapat által kifejlesztett algoritmus finoman változó fényintenzitásokat használ fel a kijelzőn, amikor valaki például görget vagy érinti a képernyőt. Ezáltal a szakemberek képesek voltak rekonstruálni a környezeti képet és az azt kísérő mozdulatokat.
A hacker támadások elkerülése érdekében az MIT kutatói javasolják a fényérzékelők manuális be- és kikapcsolásának lehetőségét, valamint a részletesebb alkalmazásengedélyek bevezetését.
Egy másik megoldásként a képernyőn lévő mozgások minőségét szándékosan rombolnák le, hogy a hackerek ne tudjanak hatékonyan értelmezni alacsony minőségű képeket.
A felhasználóknak azt is javasolják, hogy vegyék figyelembe a videóban található tanácsokat a hackerek támadásának elkerülése érdekében. Az okostelefonokban rejlő potenciális biztonsági kockázatokra való tudatosság segíthet a személyes adatok