63 éves korában, rövid betegség után meghalt Terry Hall, a hetvenes-nyolcvanas évek fordulójának egyik legfontosabb brit zenekara, a Specials énekese, írja a BBC.
A zenekar 1981-ben vette fel a Ghost Town című számot, melyben azokra a zavargásokra reagáltak, melyek azon a nyáron végigsöpörtek a munkanélküliség sújtotta brit iparvárosokon.
A Ghost Town nemcsak No. 1 lett a brit slágerlistán, hanem azóta is példa arra, hogy politikai mondanivalójú számnak is van helye a slágerlistákon, a dal pedig a Thatcher-korszak egyik legtöbbet idézett látlelete.
Miután a Specials személyi ellentétek miatt röviddel később feloszlott, Hall két másik ex-Specials-taggal, a gitáros Lynval Goldinggal és az énekes-ütős Neville Staple-lel együtt megalakította a Fun Boy Three-t, mely a new wave-korszak egyik legeredetibb popzenekara volt, számos brit slágerrel, melyek közül kettőt a Bananaramával közösen jegyeztek. Ekkoriban jött össze rövid időre Hall a Go-Go’s lányzenekar egyik tagjával, Jane Wiedlinnel, akivel közösen írták az Our Lips Are Sealed című dalt, mely az Atlanti-óceán mindkét partján sikeres lett.
Hall két album után feloszlatta a Fun Boy Three-t is, és továbblépett, hogy megalakítsa a Colourfield nevű zenekart, mellyel ugyancsak két albumig és pár kisebb-nagyobb slágerig jutott. Később további, rövid életű formációban is részt vett (zenélt együtt például Vegas néven a Eurythmics-zenész Dave Stewarttal is), majd a kilencvenes években már szólóban vett fel lemezeket. Addigra Hall a brit pop egyik gyakran hivatkozott alakja lett, aki olyan zenekarokra volt nyilvánvaló hatással, mint a Blur és a Massive Attack, és hallható a hangja a Gorillaz és Tricky lemezein is.
2008-ban aztán újjáalakult a Specials, mely az első album megjelenésének harmincadik évfordulóját turnéval ünnepelte, és ennek keretében felléptek a Sziget Fesztiválon is. A Specials később új albumot is kiadott, szokásához híven politikai töltésű dalokkal, illetve feldolgozásokkal. Addigra a zenekar már nemzeti intézménynek számított Nagy-Britanniában, 2012-ben felléptek a londoni olimpia zárókoncertjén is.
Maga Terry Hall csaknem egy életen át küzdött a depresszióval, mely egy borzalmas trauma következménye: tizenkét éves korában egy tanára gyakorlatilag elrabolta, és napokig szexuálisan bántalmazta Franciaországban. Ezután szokott rá a váliumra, később pedig alkoholproblémái is lettek.
Hallt magának való embernek ismerték a pályatársai is, de most, hogy nem részletezett betegségben meghalt, már egyetértés van a nekrológokban, miszerint Terry Hall hangja nélkül Nagy-Britannia is sokkal szegényebb lenne.